Aydın Dil ve Konuşma Güçlüğü

Konuşma ve dil güçlüğü insanlar arasında iletişim durumunu kısıtlayan önemli bir sorundur. Bu problem daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu durum genel olarak nörolojik temelli olabilir. Konuşma sorunları gelişimsel olarak ve ses tellerinde ortaya çıkan bazı sorunlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu süreçte profesyonel bir merkezde terapi almalısınız. Aydın dil ve konuşma güçlüğü yaşayan bireyler için merkezimizde tedavi süreci yürütülmektedir.

Konuşma ve dil sorunları birbirinden ayırt edilerek tedavi süreci yürütülür. Konuşma sorunları, seslerin doğru ve düzgün şekilde telaffuz edilmemesidir. Konuşmanın akıcı olmaması da bu duruma sebep olabilir. Konuşma sorunları bireyleri olumsuz olarak da etkileyecektir.

Dil ve Konuşma Sorunları Belirtileri Nelerdir?

Günlük hayatta karşımıza çıkacak konuşma sorunları öncelikle konuşmada yaşanan güçlüklerdir. Konuşmayı kolayca anlayamıyorsak sorun var demektir. Ayrıca bireyler sesin şiddetini ayarlamayabilirler ve özellikle de kısık sesle konuşulduğunda sorun olur. Tekdüze konuşmak da bir bozukluk olarak görülebilir.

Aydın dil ve konuşma güçlüğü sorunlarınız karşısında terapist, bir tedavi programı oluşturacaktır. Bu süreçte cümle kurmada güçlük çekenler ve kelime haznesi dar olanlar da çalışma alanı içindedir. Sesleri ya da heceleri yutarak konuşuyorsanız da terapistlerden yardım alabilirsiniz. Kişiye özel tedavi planlaması için hemen merkezimize başvurabilirsiniz.