Aydın Engelli Fizik Tedavi

Engelli Fizik Tedavi

Fizik tedavi süreci dünyayla eş zamanlı olarak ülkemizde de çağdaş yaklaşımlarla yapılmaya başlanan bir tedavi sürecidir. Bu yüzden insanlar arasında da önemi henüz yeni yeni anlaşılmaktadır. Fizik tedavi merkezlerinin ve rehabilitasyon merkezlerinin de gelişmeye başlamasıyla birlikte her yaştan insana fizik tedavi desteği verilmektedir. Çocuklarda ve engelli fizik tedavi süreci uzmanlık gerektiren bir alandır.

Merkezimizde engel durumunuza göre çağdaş yaklaşımlar ve uzman fizyoterapistler eşliğinde fizik tedavi sürecinizi yönetiyoruz. Bu süreçte sizlere verdiğimiz destekle nihai amacımız bireylerin maksimum bağımsızlık düzeyine ulaşmalarıdır. Engelli bireylerde temel amaç bireylerin kendi kendine yetebilecek temel yaşam çalışmalarını yapabilmeleridir. Böylece her bireyin özel olduğunu söyleyerek kişiye özel programlarla uzman fizyoterapistlerimiz ve özel öğretim öğretmenlerimizle etkili destekler sunuyoruz.

Engellilerde Fizik  Tedavi Süreci

Bedensel bir sorunu bulunan kişilerin her türlü öz bakım, korunma, rehabilitasyon,  danışmanlık ve destek ihtiyaçları bu süreçle iç içe verilmektedir.  Kaba ve ince motor becerilerini geliştirmek adına fiziksel uygulamalar yapılır ve bu becerilerle günlük hayattaki zaruri işlerin yapılması adına çalışılır.

Engelli fizik tedavi işlemleri sürecinde ana amaç bireylerin hayattan kopuk olmadan zihin, kas ve iskelet sistemini kullanabilmeleridir.  Yapılan fizik tedavi çalışmalarında öncelikle engel durumu dikkate alınır. Genel fizyoterapi yaklaşımları,  duyusal entregrasyon gibi bilimsel yöntemlerle engelli bireylerde fizik tedavi süreci yürütülür. Bu çalışma yaşam boyu sürecek bir destek programının bir parçasını oluşturur.