Aydın Ergen Fizik Tedavi

Ergenlik bir çocuk için en sorunlu dönemlerden biridir. Bu dönemde bilişsel, duyuşsal ve psikomotor olarak birçok evrenin aynı anda yaşandığı bir karmaşa hakimdir. Bu yüzden ergen fizik tedavi süreci de oldukça önemlidir. Bu dönemde fizyoterapi ve rehabilitasyon çalışmaları sağlıklı ya da engelli bireylerde yapılan uygulamaları da barındırmaktadır.

Bu gelişim döneminde özellikler bireyin fiziksel olarak kapasitesini arttırma, kemik gelişimini destekleme, fiziksel ve fizyolojik olarak iyi hissetmesini sağlama, yaşam kalitesini arttırma ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kronik hastalıklara karşı önlem almak gerekir. Fizyoterapist bu dönemde doktorlarla iletişim halinde bir tedavi süreci yönetir. Bu tedavi sürecinde bireyin psikolojik desteği ve motivasyon süreci de tedaviye dahil edilerek çok yönlü bir fayda alınması sağlanır.

Ergenlerde Fizik Tedavi Süreci

Bu dönemde ayrıca engelli bireylerde belirlenen soruna yönelik fizik tedavi çalışmaları uygulanır. Bu süreçte duyusal ve motor deneyimleri normal hale getirme, düzgün ve günlük yaşamda bağımsız fonksiyonel aktivite yapabilme, kas kuvvetini koruma, eklem sorunlarını önleme, ortopedik ve cerrahi müdahaleleri destekleme, aile bireyleri ve arkadaş çevresiyle iletişimi devamlı kılma gibi çok yönlü çalışmalar yapılır.

Ergen fizik tedavi çalışmalarını en önemli işlev ve amaçlarından biri ergenleri yetişkinlik çağına hazırlamaktır. Bu süreçte aileyi de işin içine katmak ve bilimsel yaklaşımları kullanmak önemlidir. Kişiye özel fizik tedavi planlarıyla hem sağlıklı hem de engelli bireylerde çalışmalar yürütülebilir.