Aydın Kekemelik Merkezi

Kekemelik son zamanlarda en önemli konuşma sorunlarından biridir. Konuşmada akıcılık, ritim, duraklama, tekrar ve uzatma gibi durumlarla kesintiye uğrama durumuna kekemelik denmektedir. Dünya Sağlık Örgütü WHO kekemeliği; insanın söylemek istediği cümleleri belirtme sırasında istem dışı olan tekrarlama, sesteki uzatmalar ya da kesilmeler sonucunda konuşma ritminin bozulması olarak tanımlar.

Kekemelik çözümsüz bir sorun değildir. Bunun için tedavi alınarak sorun ortadan kaldırılabilir. Aydın kekemelik merkezi ile iletişime geçerek sizler de sorunu çözebilirsiniz. Kekemelik sorunu için öncelikle sorunların çözümü için kaynağına inilir.  Bu sorun genel olarak 2 ile 7 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Kekemelik olan kişilerin ailesinde de bu sorun çıkabilir. Ancak çevresel faktörler de etkili olmaktadır.

Kekemelik Tedavisi Nasıl Olur?

Kekemelik sorunun erken dönemde müdahale etmek oldukça başarılı sonuçlar getirmektedir. Kekemelik sorunu yaşayan kişiler tedavi edilirken bilimsel yöntemlerden yararlanılmaktadır. Öncelikle konuşma zamanlaması değiştirme ve fiziksel olarak gerginliği azaltma gibi yöntemler kullanılır. Ayrıca iletişime karşı tutumunuz değiştiği anda kekemeliğin sosyal hayattaki olumsuz etkileri terapiyle ortadan kaldırılır. Bu sayede daha iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Aydın kekemelik merkezi tedavi süreci boyunca dil ve konuşma terapisi alanında uzman kişilerle süreci yönetir. Bu süreçte sizlerde kekemeliğin kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak getirdiği etki değiştiği için psikolojik tedavi konusunda da destek oluyor. Bu süreçte sizlerin tedaviye olan isteği tedavi süresini belirlemektedir.