Aydın Otizm Spektrum

Otizm spektrum bozukluğu olarak da bilinen bu durum doğumda ortaya çıkan ya da hayatın ilk zamanlarında ortaya çıkabilecek olan bir beyinsel ve gelişimsel farklılık durumudur. Otizm, beynin yapısının ya da sinir sorunlarının ortaya çıkardığı bir sorun olduğu genel bir kanıdır. Bu bozukluk da sıklıkla karşımıza çıkan bir otizm sorunudur.

Otizm spektrum bozukluğuna sebep olan durum henüz açıklanamamaktadır. Genetik bir temele dayandığına dair belli bulgular olsa da bu henüz kanıtlanmış bilimsel bir durum değildir. Çevresel faktörlere bağlı olarak da otizm sorununun ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu konuda hem çevresel hem de genetik faktörlere yönelik birçok araştırma yapılmıştır. İlerleyen yıllarda bu sorunun kesin temeli ortaya çıkabilir.

Otizm Spektrum Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden biri çocukların göz teması kurmamasıdır. Ayrıca bu çocuklar iletişim kurmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden adlarını söylediğinizde dönüp bakmaktan çekinirler. Ayrıca parmaklarıyla istedikleri şeyi işaret ederek size bu konuda bir mesaj veremezler. Ayrıca yaşıtlarının oynadıkları oyunlar bu bireylerde bir ilgi oluşturmaz.

Otizm spektrum belirtileri arasında denge bozukluğu da vardır. Çocuk sallanıyorsa ya da parmak uçlarında yürüyorsa bu sorun ortaya çıkabilir.  Ayrıca bu tarz bireyler dönen nesnelere karşı yüksek derecede ilgi gösterirler. Ayrıca bireylerin takıntılı davranışlar gösterdiği ve konuşma becerisinde de gerilik yaşadığı bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan genel kanılardır.