Aydın Otizm Tedavi Merkezi

Otizm Tedavisi

Otizm sorunu çocuklarda genelde ilk 3 yaş içinde ortaya çıkan ve bir hayat boyunca devam eden gelişimsel bozukluktur. Bu sorunda kişiler sözel ya da sözel olmayan şekilde insanlarla ilişki kuramaz. Otizm tanısı çok kolay testlerle ortaya koyulabilir. Sonrasında ise otizm tedavisi süreci başlar. Erken tanı ve doğru rehabilitasyon programı ile bu tarz durumlarda bireyler kısa süre içinde hayata kazandırılabilir.

Otizm nedeni tam olarak bilinen bir durum değildir. Ancak uzmanlar genetik olduğunu düşünmektedir. Erkeklerde kızlara göre daha sıklıkla görülmektedir. Bu sorunu yaşayan bireylerin önemli bir bölümü zeka geriliği düşük bir bölümü de üstün zekalı olabilir. Bu sorun ile birlikte dikkat eksikliği,  hiperaktvite ve duygu durum bozukluğu gibi sorunlar da görülür.

Otizm Tedavisi Nasıl Olur?

Otizm tedavisi sürecinde öncelikle erken teşhis önemlidir. Tedavi amacı da bireylerin sosyal hayata uyum sağlaması ve bireysel yeteneklerini geliştirmesi üzerinedir. Tedavi sürecinde daha çok davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanmaktadır. Bireyin tedavi sürecine aile de katılmalıdır.

Otizm rahatsızlığının tedavisi sürecinde ailenin de işin içine girmesi hem birey hem de aile açısından faydalı olacaktır. Bu süreçte bireylere konuşma terapisi, motor becerilerini arttırmaya yönelik adımlar, sosyal iletişim becerisini ortaya koymaya yönelik çalışmalar uygulanır. Yani otizm tedavisinde amaç bireyin kendini çok yönlü olarak geliştirmesi ve sosyal hayata uyum sağlaması olarak söylenebilir.