Aydın Otizm Testi

Otizm Testi

Otizm rahatsızlığı klinik belirtilerle ortaya koyabileceğiniz bir beyinsel ve gelişimsel sorundur. Bu sorunun ortaya çıktığını belirleyebilecek bir test ya da inceleme yöntemi yoktur. Bu tanının koyulabilmesi için çocuğun bebeklikten bu yana gelişimsel bozulmalarının olması gerekir. Çocuklar bir yaşını doldurduktan sonra ismine tepki vermiyorsa ve basit talimatları yerine getiremiyorsa otizm testi yapmaya gerek kalmadan belirtileri ortaya çıkmış olduğunu ifade edebiliriz.

Bu süreçte başvurduğunuz uzman sizlere tanı koyarken belirtileri dikkate alacaktır. Yani çocuğa test uygulamak yerinde doğrudan gözlemlemek gerekmektedir. Bu süreçte çocuğun yüz şekli, kulak yapısı, görmesi ve duyması gibi tüm özellikleri dikkate alınmaktadır.  Tüm bu süreçlerden sonra hekiminiz belli bir test ve inceleme yapabilir.

Otizm Testi Neden Yapılır?

Otizm testi bu rahatsızlıktan şüphelendiğiniz durumlarda tanıyı doğrulamak amacıyla yapılır. Ayrıca her kişide belirtiler ve şiddet farklıdır. Bu yüzden çocukta organik olarak ve nörolojik bakımdan başka bir sorunun olup olmadığını değerlendirme amacıyla yapılmaktadır. Otizm sorunu olan her çocuk birbirinden farklıdır . Bu süreçte bireysel olarak çocuğun gelişimine bakılır.

Otizmli çocuklar birbirine benzemez. Bu yüzden çocukların ayrıntılı değerlendirmeye alınması ve her açıdan değerlendirilerek doğru bir teşhis koyulması önemidir. Bu süreçte çocuklarda epilepsi, zeka geriliği, beyin yapısında sorunlar ve bazı genetik problemler olup olmadığına bakılır. Bu süreçte EEG ve Beyin MR incelemesi gibi süreçler de işin içine girebilir.