Aydın Özel Çocuklar

Rehabilitasyon merkezleri özel çocuklara eğitim veren bir kurumlardır. Bu merkezlerde zihinsel sorunu olan çocukların eğitim göreceği gibi üstün zekalı olarak da eğitim görmektedir. Tabii hiçbir çocuk kafaya göre rehabilitasyon merkezlerine götürülemez. Bunun için resmi süreçleri yürütmek gerekir. Özel çocuklar öncelikle Rehberlik Araştırma Merkezine yönlendirilir. Burada yapılan değerlendirmede rapor çıkar ve çocuğun özel bir çocuk olduğu anlaşılır.

Aydın özel çocuklar rehabilitasyon merkezimizde eğitim görebilirler. Her özel çocuk burada eğitim görmez. Öncelikle çocuğun durumu raporda belirtilir ve rehabilitasyon merkezlerinde öğrenim görmeleri için gerekli girişimler yapılır. Bu süreçte kişiye özel bir program uygulanır. Çocuklar belli günler okul dışında bu merkezlerde eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eder.

Özel Çocukların Rehabilitasyon Merkezi Süreci

Özel çocukları belirledikten sonra rehabilitasyon merkezlerine giderler. Burada yer alan programlar kişiye özeldir. Bu yüzden öncelikle raporunuz doğrultusunda sizin için bir eğitim programı çıkarılır. Tanı sürecinde ise sınıf öğretmeni ve aileden belli raporlar alınır. Bu süreçte gerekli yönlendirmeler okul rehberlik servisleri tarafından yapılır.

Aydın özel çocuklar arasından üstün zekalı olanlar da burada özel olarak kendini geliştirebilir. Okuldaki eğitimin geliştiremediği çocuklar burada farklı yeteneklerini ortaya koyabilir ve eksik yanlarının üzerine gidebilirler. Bu çalışmalar sonucunda eğitim  hayatının yanında sosyal gelişim de dikkate alınır. Çocukların günlük hayatta da kendini ifade etmesi ve sağlıklı ilişkiler kurması sağlanır.