Aydın Prematüre Fizik Tedavi

Prematüre Fizik Tedavi

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hamilelik döneminin 23 ile 37. Haftaları arasında doğan ve kilosu 2500 gramdan düşük olan bebeklere prematüre denir. Bu bebekler ülkemizde de son derece yaygındır. Her yıl ortalama 1.3 milyon bebekten yüzde 10 kadarı prematüre olarak doğar. Bu bebeklerin önemli bir bölümü de bin gramın altında doğmaktadır.

Prematüre fizik tedavi gerektiren bir durumdur.  Bu bebeklerin doğum haftasına göre doğru şekilde sınıflanması ve sorunlarına buna göre yaklaşım gerçekleştirilmesi gerekir.  Düzeltilmiş yaşları 2 yaşa kadar kullanılan prematüre bebeğin büyümesi ve gelişimi özel olarak takip edilmelidir. Bu süreçte ülkemizde rehabilitasyon merkezlerindeki fizik tedavi uzmanları bebeklerin fizik tedavi sürecini yönetir.

Prematüre Fizik Tedavi Nasıl Olur?

Prematüre bebekler riskli bebek sınıfında yer alır. Erken doğan birçok bebek normal olarak gelişebilir. Ancak bazı bebekler fiziksel anlamda gelişim güçlüğü yaşayabilirler. Bu durumda erken fizyoterapi desteği gerekir. Bu süreçte çocuğun fizyoterapi desteği alıp almayacağına yenidoğan uzmanı ya da çocuk nöroloğu karar verir.

Prematüre fizik tedavi sürecinde öncelikle gelişimsel sorunlar çözülmeye çalışılır. Bu çocuklar en az iki yaşa kadar izlenir. Sonrasında erişkin döneme gelinceye kadar belli aralıklarla gözetim altında tutulurlar. Bu yüzden ileride ortaya çıkacak bir sorun olmaması adına küçük yaşlarda erken fizyoterapi desteği önemlidir. Bu süreçte özelleşmiş fizyoterapist desteği de gerekebilir.