Aydın Zeka Geriliği

Zeka Geriliği

Bu rahatsızlık tanımlaması sorun olan bir durumdur. Bilim adamları henüz zekayı oluşturan etmenler konusunda fikir ayrılığı yaşar. Uzmanlardan bir kısmı bilişsel yetenekler olarak görürken bir kısmı da gerçek yaşamda ortaya çıkan sorunlar olarak tanımlar. Ancak zeka geriliği günümüzde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu rahatsızlıkta bireyler kendi yaş ortalamasının altında zihinsel beceriler gerçekleştirir. Yani yaşıtlarının yapabileceği yetenekleri gerçekleştiremez. Bu yüzden de standart eğitim sistemi içinde kendinden beklenenleri karşılama konusunda sorunlar yaşar. Ayrıca akıl yürütme, kronolojik problem çözme, muhakeme ve akıl yürütme gibi durumlarda geri kalırlar. Bu durumda fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan tedavi süreçleri ile bireyler yaşlarına uygun davranışları gerçekleştirebilirler. Tabii burada tedaviye verilen cevap ve erken tanı önemli olacaktır.

Zeka Geriliği Neden Olur?

Bu durum doğumdan önce kalıtıma bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ailede bu tanı olan bireylerde risk yüksektir. Kromozom bozukluğu, hamilelikteki bazı sorunlar ve farklı gebelik faktörleri bu sorunu ortaya çıkarabilecek temel etmenlerdir. Doğum sırasında da erken doğum, az kilolu doğum, doğum sırasındaki travma ya da bulaşıcı enfeksiyonlar bu sorunu tetikleyebilir.

Zeka geriliği doğum sonrasında travma, enfeksiyon, uyaran eksikliği, yetersiz beslenme gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Doğum sonrası nedenler daha çok çevresel faktörlerdir. Ancak bu durum doğru yaklaşımlarla ve aile yardımıyla büyük oranda ortadan kaldırılabilir. Yani birey günlük yaşantısına sorunsuz devam edebilir hale gelebilir.