Bebeklerde Otizm Belirtileri

Otizm ilk üç ayda ortaya çıkan ve bebeklerde nörolojik olarak bilinen bir rahatsızlık türüdür. Bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebepleri henüz bilinmemektedir. Yapılan araştırmalar bu sorunun kalıtsal ya da çevresel olduğunu kanıtlamamıştır.  Otizmli doğan bebekler diğerlerinden farksızdır. Ancak bunu ilk aylar için söyleyebiliriz. Belirli bir dönemden sonra bebeklerde otizm belirtileri görülmeye başlar. Bebek büyüdükçe belirtiler de artar. bu süreçte gelişim yavaşlar ve normal düzeyde ilerlerken birden gerileme görülür.

Bebeklerde Otizm Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ilk aylarda genel olarak yüzlere bakmazlar. Bu süreçte sizinle hiçbir göz teması olmaz. İkinci ayda ise gülümseme ortaya çıkmaz. Ayrıca bu sıralarda hareket halinde olan cisimleri gözleriyle takip edemezler.  Altıncı aya kadar da sesli uyaran ve dışarıdan gelen etkilere karşı bir tepki geliştiremezler. Bu bebeklerde kesinlikle ortaya çıkacak belirtilerdir.

Altıncı ay civarında bebeklerde kavrama ve anlama becerisi ortaya çıkmalıdır. Ancak bebeklerde otizm belirtileri arasında kavrama ve anlama becerilerinin gelişmemesi vardır. Ayrıca bu süreçte yüz ifadelerini ayıramazlar. Altıncı ayda konuşma sürecine girmesi gereken çocuk heceleyerek ifade edemezler. Yedinci aydan itibaren konuşulan sesler ya da duyduklarını taklit edemezler.  Bakım verenleri tercih ederler. Bir yaşına girdiğinde ise bakım verenden ayrıldığında tepki vermektedir. Bir ile iki yaş arasında da işaret edemez ve seslendiğinizde cevap vermez. Jest ve mimik de geliştiremez.