Otizm Çeşitleri

Aydın Otizm Çeşitleri

Otizm farklı şekillerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her bireyde farklı oranda ve farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Ancak yine de otizm çeşitleri belli sınıflamalarla ortaya konmaktadır. Sizlere genel olarak dünyada ve ülkemizde ortaya konan otizm tanımlamalarını vereceğiz. Bu süreçte tanı ve tedavi çok önemlidir. Bireylerin gelişim durumuna ve düzeyine göre farklı tedaviler uygulanır.

Otizm Çeşitleri Nelerdir?

Otizm türleri arasında Rett sendromu da gösterilmektedir. Bu problem daha çok kız çocuklarda ortaya çıkar. Belirtiler ortaya çıktığı anda baş büyümesi yavaşlar ve el becerileri gider. Buna bağlı olarak takıntılı el hareketleri başlamaktadır.

Asperger sendromu dediğimiz sorun ise daha çok sosyal becerilerde yetersizlik olarak ortaya çıkar. Ayrıca bireyler bazı konularda takıntılı hale gelirler. Dil ve zihin gelişiminde sorun yoktur. Bu kişiler daha çok denge sorunları yaşayabilir ve insanlarla ilişki kurmaktan kaçınırlar.

Disintegratif bozukluk ise çocuklarda doğumdan sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Otizm çeşitleri arasında bulunan bu rahatsızlıkta zihinsel gerilik ileri düzeye çıkabilir. Birkaç yıl içinde otizm davranışları ortaya çıkar.

Apik otizm ise konuşmada  ortaya çıkan zorluklar ve tekrarlayıcı konuşmalarla ortaya çıkar. Ayrıca bu rahatsızlıkta gelişimde bozukluk ve sosyalleşmede sorun yaşanabilir. Bu belirtiler geç yaşlarda da ortaya çıkabilir. Ayrıca tanı koymaya engel olacak şekilde az da görülebilir. Doğru eğitim sürecinde bu rahatsızlığa bağlı durumlar tamamen ortadan kaldırılabilir.