Otizm Çeşitleri

Aydın Otizm Çeşitleri

Otizm tek başına değerlendirilebilecek bir durum değildir. Bu rahatsızlığın genetik ya da çevresel faktörlerin birleşimine göre ortaya çıkan birçok alt basamağı vardır. Bu yüzden daha çok beyinsel ve gelişime bağlı bir bozukluk olan bu rahatsızlık her çocukta farklı belirtilerle ortaya çıkar. Bununla birlikte otizm çeşitleri farklı şiddetlerde görülür. Bu yüzden geniş bir yelpazede incelemek önemlidir. Bir tarafta şiddete diğer tarafta ise belirtilere bakarak belli türler belirlenir.

En çok bilinen sendrom ise Asperger sendromudur. Bu durumda bireyin sosyal becerilerinde yetersizlik ve bazı konularda takıntısı ortaya çıkar. Bu durumda dil ve zihin gelişiminde gerileme olmaz. Bu bireyler sadece görsel ve algısal işlevlerde sorunlar yaşarlar. Bu tanıya sahip kişilerde denge sorunları da söz konusu olabilir.

Çocukluk disintegratif bozukluğu da bir otizm rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Bu bireyler doğumdan sonra ilk iki yıllarını normal şekilde tamamlamaktadır. Sonrasında ise zihinsel becerilerde gerilik ve ileri derecede zihinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Bu çocuklarda birkaç yıl içinde davranışlar otizmli bireylere benzer.

Atipik otizm çeşitleri arasında konuşma zorluğu ve iletişim kurmada güçlük yaşanmasıdır. Bu bireyler daha çok tekrarlayıcı konuşmalar yapar ve sosyalleşmede sorunları vardır. Rett sendromu dediğimiz durum kuzlarda ortaya çıkan bir genetik sorundur. Ancak ilk beş aylık dönemde çocuklar normal gelişim gösterirler. Bu yüzden sonraki süreçlerde ortaya çıkar.

.